Raceala si Gripa

4%OFF Featured!
COLDREX JUNIOR HOTREM x 10

lei15.10 lei14.50

COLDREX JUNIOR HOTREM x 10 .

Forma de prezentare Pulbere pentru suspensie orala; 3 g pulb (1 plic) contin: paracetamol 300 mg, ac. ascorbic 20 mg si clorhidrat de fenilefrina 5 mg; ct. x 5 sau 10 plicuri Indicatii Raceala comuna, gripa, stari febrile, inclusiv cefalee, guturai, dureri in gat, sinuzita, mialgii. Dozare si mod de administrare Copii 6-12 ani: 1 […]

Learn More

lei15.10 lei14.50

  • Availability: 0 in stock
COLDREX Lemon

lei19.90

COLDREX Lemon .

Acest medicament este disponibil fara prescriptie medicala.
Cu toate acestea, este necesar sa luati Coldrex  Lemon, cu atentie, pentru a obtine cele mai bune rezultate.
Pastrati acest prospect. S-ar putea sa fie necesar sa-l recititi.
Intrebati farmacistul daca aveti nevoie de mai multe informatii sau sfaturi.
Trebuie sa va prezentati la medic daca simptomele dumneavoastra se inrautatesc sau nu se imbunatatesc dupa 3 zile.
Daca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca observati orice reactie adversa nementionata in acest prospect, va rugam sa-i spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Coldrex  Lemon este un medicament impotriva racelii si gripei care contine trei substante active:
– paracetamol care amelioreaza durerea si reduce temperatura atunci cand aveti febra;
– clorhidratul de fenilefrina este un decongestionant care desfunda nasul si sinusurile si va ajuta sa respirati mai usor;
– vitamina C (acidul ascorbic) va ajuta sa inlocuiasca pierderile de vitamina C care pot fi pierdute in primele stadii de raceala si gripa.
Coldrex  Lemon este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatica, pe termen scurt a gripei, starilor febrile, frisoanelor si racelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor in gat, disconfortului si durerilor musculare, congestiei nazale, sinuzitei precum si durerii si catarului nazal acut, asociate acesteia.

Nu utilizati Coldrex daca:
– sunteti alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de fenilefrina, vitamina C sau la oricare dintre celelalte componente ale Coldrex Lemon (vezi pct. 6);
– daca aveti tensiune arteriala mare;
– daca aveti tiroida hiperactiva (hipertiroidism);
– daca suferiti de o boala cardiaca;
– daca aveti diabet;
– daca aveti feocromocitom ( o tumora in apropierea rinichilor);
– daca aveti glaucom cu unghi inchis ( tensiune crescuta la nivelul ochilor);
– daca sunteti in tratament cu alte medicamente (de exemplu antidepresive de tipul inhibitori de monoaminoxidaza–IMAO, inclusiv o perioada de 2 saptamani de la oprirea tratamentului cu acestia,  beta-blocante) (vezi pct. Folosirea altor medicamente);
– daca sunteti in tratament cu alte decongestionante simpatomimetice;
– daca aveti intoleranta la unele categorii de glucide (contine zahar);
Nu administrati copiilor cu varsta sub 12 ani.

Aveti grija deosebita cand luati Coldrex Lemon

Nu depasiti doza zilnica recomandata.

Cereti sfatul medicului, inainte de inceperea tratamentului cu acest medicament, daca suferiti de vreuna din urmatoarele afectiuni:
-marirea volumului prostatei sau dificultati de urinare;
-afectiuni ale vaselor de sange (de exemplu sindromul Raynaud,care se poate manifesta sub forma de dureri la nivelul degetelor ca raspuns la frig sau stres) boala renala sau hepatica severa. Antecedentele de boala hepatica cresc riscul afectarii hepatice datorate paracetamolului.

Este necesara prudenta la varstnici si la pacientii hipertensivi deoarece fenilefrina poate creste tensiunea arteriala.
Riscul hepatotoxicitatii paracetamolului este mai mare in caz de afectare hepatica pre-existenta, incluzand hepatita virala  sau cand sunt asociate alte medicamente cu potential hepatotoxic sau alcool.

Daca simptomele de raceala persista mai mult de 3 zile, adresati-va medicului.
Cereti sfatul medicului sau farmacistului daca nu sunteti sigur daca puteti lua acest medicament.

Folosirea altor medicamente

Va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati sau ati luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fara prescriptie medicala.

Nu luati Coldrex Lemon:

– impreuna cu alte medicamente care contin paracetamol;
– cu alte medicamente decongestionante sau remedii pentru raceala;
– daca sunteti in tratament cu antidepresive triciclice( amitriptilinade) sau de tipul inhibitori de monoaminoxidaza sau beta-blocante folosite in tratamentul problemelor cardiace si a hipertensiunii arteriale;

De asemenea, inainte de a lua acest medicament, adresati-va medicului sau farmacistului.
– daca luati warfarina sau alte cumarine (folosite impotriva coagularii sangelui);
– daca luati metoclopramida si domperidona (stimuleaza motilitatea stomacului si intestinului subtire si au efecte antivomitive);
– daca luati colestiramina (rasina fixatoare de acizi biliari  pentru a trata valorile mari ale colesterolului din sange);
– daca luati digoxina sau medicamente similare pentru boli cardiace;
– daca luati medicamente care blocheaza sau stimuleaza senzatia de foame.

Modificari ale rezultatelor unor analize de laborator
Daca urmeaza sa vi se faca analize spuneti medicului ca urmati tratament cu Coldrex HotRem Lemon deoarece paracetamolul poate influenta rezultatele analizelor.

Sarcina si alaptarea
Daca sunteti gravida sau alaptati, solicitati sfatul medicului sau farmacistului inainte de a lua orice medicament, inclusiv Coldrex Lemon.
Coldrex Lemon nu trebuie utilizat in timpul sarcinii sau alaptarii, cu exceptia cazurilor in care medicul considera acest lucru strict necesar.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Substantele active continute in Coldrex Lemon nu au proprietati sedative.
Nu conduceti vehicule si nu folositi utilaje daca sunteti afectati de ameteala in timpul tratamentului cu acest medicament.

Informatii importante privind unele componente ale Coldrex Lemon
Coldrex Lemon contine zahar. Un plic contine 2,9 g zahar. Daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti intoleranta la unele categorii de glucide, va rugam sa-l intrebati inainte de a lua acest medicament.  Acest lucru trebuie avut in vedere la pacientii cu diabet zaharat.

Administrare:
Pentru administrare orala.
Coldrex Lemon se administreaza sub forma unei bauturi calde.
Goliti continutul unui plic intr-o cana, adaugati apa calda si amestecati bine.

Adulti (inclusiv varstnici) si copii cu varsta de 12 ani si peste:
Doza recomandata este de un plic la fiecare 4 sau 6 ore, la nevoie. Nu luati mai mult de 5 plicuri in 24 de ore.
Intervalul minim intre administrari trebuie sa fie de 4 ore.

Medicamentul nu trebuie utilizat mai mult de 7 zile, fara recomandarea medicului.

Nu administrati Coldrex Lemon copiilor cu varsta mai mica de 12 ani.

Daca luati mai mult decat trebuie din Coldrex Lemon
Solicitati imediat consult medical si explicati-i exact cat de mult ati luat. Medicul dumneavoastra va va sfatui ce trebuie sa faceti.
Este important sa-i spuneti doctorului, chiar daca va simtiti bine. Daca o persoana a luat prea mult paracetamol, exista un risc serios de leziuni hepatice datorita intarzierii instituirii tratamentului. In caz de supradozaj se impune tratament medical imediat. Simptomele supradozajului constau in tulburari hepatice, gastro-intestinale, reactii alergice, dureri de cap, agitatie, palpitatii si cresterea tensiunii arteriale.

Daca uitati sa luati Coldrex Lemon

Luati o doza atunci cand va amintiti. Nu luati mai mult de o doza la fiecare 4 ore. Nu luati  o doza dubla pentru a compensa doza uitata.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Reactii adverse:

Ca toate medicamentele, Coldrex Lemon poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.

Learn More

lei19.90

  • Availability: 340 in stock
COLDREX MAXGRIP LEMON plicuri .
Conține
Paracetamol, Acid ascorbic Clorhidrat de fenilefrina.
Citiţi cu atenţie si în întregime acest prospect deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să luaţi Coldrex Maxgrip Lemon cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.
– Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.
– Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 3 zile.
– Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionatâ in acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.
În acest prospect găsiţi:
1. Ce este Coldrex Maxgrip Lemon şi pentru ce se utilizează
2. Înainte să utilizaţi Coldrex Maxgrip Lemon
3. Cum să utilizaţi Coldrex Maxgrip Lemon
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Coldrex Maxgrip Lemon
6. Informaţii suplimentare
1. CE ESTE COLDREX MAXGRIP LEMON Şl PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ
Coldrex Maxgrip Lemon este un medicament împotriva răcelii ţi gripei, care conţine trei substanţe active:
• paracetamol care ameliorează durerea şi reduce temperatura atunci cănd aveţi febră;
• dorhidratul de fenilefrină este un decongestiv care desfunda nasul ţi sinusurile si vă ajută sâ respiraţi mai uşor;
• vitamina C (acidul ascorbic) vă ajută să înlocuiţi vitamina C care se pierde în primele stadii de răceală şi gripă.
Coldrex Maxgrip Lemon este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatică, pe termen scurt a gripei, stărilor febrile, frisoanelor ţi răcelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor în gât, disconfortului ţi durerilor, congestiei nazale, sinuzitei precum ţi durerii ţi catarului nazal acut, asociate acesteia.
2. ÎNAINTE SĂ LUAŢI COLDREX MAXGRIPLEMON
Nu utilizaţi COLDREX MAXGRIP LEMON dacă:     
• sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, vitamina C sau la oricare dintre celelalte componente ale Coldrex Maxgrip Lemon (vezi pct. 6);
• dacă aveţi insuficienţă hepatică sau renală;
• dacă aveţi hipertensiune arterială;
• dacă aveţi hipertiroidism;
• dacă suferiţi de o boală cardiacă;
• dacă aveţi diabet;
• daca sunteţi în tratament cu alte medicamente (de exemplu antidepresive de tipul inhibitori de monoaminoxidază-IMAO, beta-blocante);
• dacă aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide (conţine zahăr);
Nu administraţi la copii cu vârsta sub 12 ani.
Aveţi grijă deosebită când luaţi Coldrex Maxgrip Lemon
Nu se recomandă asocierea cu alte medicamente folosite pentru răceală sau ca decongestive precum şi cu alte produse care conţin paracetamol.
Este necesară prudenţă la vârstnici si la pacienţii hipertensivi deoarece fenilefrină poate creşte tensiunea arterială.
Riscul hepatotoxicităţii paracetamolului este mai mare în caz de afectare hepatică preexistenta sau când sunt asociate alte medicamente cu potenţial hepatotoxic Dacă simptomele de răceală persistă, adresaţi-vă medicului.
Cereţi sfatul medicului sau farmacistului dacă nu sunteţi sigur dacă puteţi lua acest medicament.
Utilizarea altor medicamente
Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.
Nu luaţi Coldrex Maxgrip Lemon:
împreună cu alte medicamente care conţin paracetamol;
cu alte medicamente decongestive sau remedii pentru răceală;
dacă sunteţi în tratament cu antidepresive de tipul inhibitori de\’monoaminoxidază sau beta-blocante folosite in tratamentul problemelor cardiace ţi a hipertensiunii arteriale;
dacă luaţi warfarinâ (folosit împotriva coagulării sângelui);
dacă luaţi metodopramidă şi domperidonă (stimulează motilitatea stomacului şi intestinului subţire si au efecte antivomitive);
dacă luaţi colestiramină (răşină fixatoare de acizi biliari).
Sarcina si alăptarea
Daca sunteţi însărcinata sau alăptaţi, solicitaţi sfatul medicului sau farmacistului înainte de a lua orice medicament, inclusiv Coldrex Maxgrip Lemon.
Conducerea vehiculelor ţi folosirea utilajelor
Substanţele active conţinute în Coldrex Maxgrip Lemon nu au proprietăţi sedat\’ive. Medicamentul nu influenţează capacitatea de a conduce maşina sau de a manevra utilaje.
Informaţii importante privind unele componente ale CoIdrexMaxgripLemon
Coldrex Maxgrip Lemon conţine zahăr. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament
3.CUM SĂ LUAŢI COLDREX MAXGRIP LEMON
Doza normală pentru adulţi {inclusiv vârstnici) si copii cu vârsta peste 12 ani este de un plic la fiecare 4 sau 6 ore la nevoie. Nu luaţi mai mult de 4 plicuri în 24 de ore.
Medicamentul nu trebuie utilizat mai mult de 3 zile fără recomandarea medicului.
Nu administraţi Coldrex Maxgrip Lemon copiilor cu  vârsta mai mică de 12 ani.
Coldrex Maxgrip Lemon se înghite ca o băutură caldă.
Goliţi conţinutul unui plic într-o ană, adăugaţi apă fierbinte ţi amestecaţi bine.
Adăugaţi apă rece dacă este necesar.
Adăugaţi apă sau miere, după preferinţă.
Dacă luaţi mai mult decât trebuie din CoIdrexMaxgripLemon
Solicitaţi imediat consult medical ţi explicaţi-i exact cât demult aţi luat. Medicul dumneavoastră vă va sfătui ce trebuie să faceţi.
Este important sâ-i spuneţi doctorului, chiar dacă vă simţiţi bine. Dacă o persoană a luat prea mult paracetamol, există un risc serios de leziuni hepatice datorită întârzierii instituirii tratamentului.
Dacă uitaţi să luaţi Coldrex Maxgrip Lemon
Luaţi o doză atunci când vă amintiţi. Nu luaţi mai mult de o doză la fiecare 4 ore. Nu luaţi două doze odată pentru doza uitată.
4. REACŢII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, Coldrex Maxgrip Lemon poate provoca reacţii adverse, cu toate câ nu apar la toate persoanele.
Reacţiile adverse sunt rare ţi pot include:
erupţii cutanate si alte alergii;
creşterea tensiunii arteriale;
cefalee;
senzaţie de ameţeală;
insomnie;
palpitaţii;
vărsături;
diaree.
Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau daca observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.
5. CUM SE PĂSTREAZĂ COLDREX MAXGRIP LEMON
A nu se lăsa la îndemâna ţi vederea copiilor.
Nu utilizaţi Coldrex Maxgrip Lemon după data de expirare înscrisă pe ambalaj (după EXP.). Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere.
întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu va mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. lNFORMAŢII SUPLIMENTARE
Ce conţine Coldrex Maxgrip Lemon
Substanţele active din Coldrex Maxgrip Lemon sunt paracetamol 1000 mg, acid ascorbic 40 mg si clorhidrat de fenilefrină 10mg.
Celelalte componente sunt zahăr, acid citric anhidru, citrat de sodiu, amidon de porumb, aromă de lămâie 610399 E, ciclamat de sodiu, zaharină sodică, dioxid de siliciu coloidal
anhidru şi curcumină(EIOO).
Cum arată Coldrex Maxgrip Lemon si conţinutul ambalajului
Pulbere pentru suspensie orală.

Learn More

lei27.25

  • Availability: 0 in stock
GRIPOVIT Junior

lei13.00

GRIPOVIT Junior .
  • Gripovit JUNIOR: Creste imunitatea copiilor si rezistenta la afectiunile sezinoiere aparute primavera, toamna si iarna.
  • Fructe de Soc
  • Vitamina C
  • Zinc
  • Zmeura si Coacaze
  • Gust de portocale si lamai
  • Gripovit Junior

    Intareste organismul afectat de raceli sau carente de zinc si vitamina C.
    Fructele de soc contin aminoacizi, zaharide, rutin si o cantitate mare de vitamina C.
    Vitamina C este un antioxidant puternic, neutralizeaza radicalii liberi, este implicata in formarea anticorpilor.
    Bioflavonoidele sunt antioxidante puternice care stimuleaza sistemul imunitar si favorizeaza absortia vitaminei C.

    Zincul este un oligoelement care intra in constitutia unor enzime pe care le activeaza, este implicat in mecanismele de constructie tisulara si faciliteaza absorbtia vitaminei C.

    Compozitie:
    1 plic 10 g contine: extract de fructe de soc 200 mg, vitamina C 50 mg, bioflavonoide citrice 20 mg si zinc 7,5 mg.

    Mod de utilizare:
    Se dizolva continutul unui plic de GRIPOVIT JUNIOR intr-un pahar de apa calda.

    Doza recomandata:
    1 plic pe zi

    Preparat indicat pentru copii cu varsta mai mare de 3 ani.

    Prezentare:
    10 plicuri cu pulbere instant.

    Producator:
    Zdrovit

Learn More

lei13.00

  • Availability: 24 in stock
GRIPOVIT MAX C

lei18.20

GRIPOVIT MAX C .

Gripovit Max C
Vitamina C 850 mg

Pulberi din Fructe de coacaz-negru si Zmeur, Extract din fructe de soc, flori de Hibiscus si Zinc
+ Doza Mare De Vitamina C

Ajuta in cazul simptomelor de raceala si gripa

10 plicuri

Fructele de soc contin pigmenti naturali, aminoacizi, zaharide, rutin si o cantitate mare de vitamina C.

Vitamina C si zincul contribuie la functionarea normala a sistemului imunitar si la protejarea celulelor impotriva stresului oxidativ.

Florile de Hibiscus reprezinta o sursa importanta de vitamina C.

1 plic 10 g contine: vitamina C 850 mg (1062 % DZR*) si zinc 5 mg (50 % DZR*).
*DZR – doza zilnica recomandata conf HG 685/2009

Mod de administrare: Se dizolva continutul unui plic de GRIPOVIT MAX C intr-un pahar cu apa fierbinte (dar nu fiarta). Dupa putin timp se amesteca si se consuma.

Doza recomandata: ½ – 1 plic pe zi.

Learn More

lei18.20

  • Availability: 2 in stock
HUMAGRIP

lei19.00

HUMAGRIP .

Compozitie:
1 comprimat de zi contine: paracetamol 500 mg, clorhidrat de pseudoefedrina 60 mg si excipienti:celuloza microcristalina,amidon pregelatinizat,croscarmeloza sodica,stearat de magneziu,povidona K30.
1 capsula seara la culcare contine: paracetamol 500 mg, maleat de clorfeniramina 4 mg si excipienti:talc,laurilsulfat de sodiu,dioxid de siliciu coloidal anhidru,croscarmeloza sodica,eritrozina(E127),indigotina(E132),dioxid de titan(E171),gelatina.
Substanta activa: carbocisteinum.

Contraindicatii:
Copii sub 15 ani.
Hipersensibilitate la una dintre componentele produsului.
Risc de glaucom cu unghi inchis.
Risc de retentie urinara in afectiunile uretro-prostatice.
Hipertensiune arteriala severa sau hipertensiune arteriala slab controlata prin tratament.
Insuficienta coronariana severa.
Asocierea cu IMAO neselctive(iproniazida).
Ascocierea cu medicamente vasoconstrictoare ca de exemplu bromocriptina,pergolida,lisurida,cabergolina,ergotamina,dihidroergotamina si alte medicamente pentru usurarea congestiei nazale,indiferent ca cestea se administreaza oral sau nazal(fenilpropanolamina,fenilefrina,efedrina).Asocierea cu metilfenidat.Convulsii in antecedente.Alaptare.In general nu se recomanda administrarea la femei gravide.

Precautii:
Absenta unei ameliorari sau agrvarea simptomatologiei dupa 4 zile de tratament,aparitia unei reactii alergice,a tahicardiei,palpitatiilor,hipertensiunii arteriale,aritmiilor,a greturilor sau a unor semne neurologice impun intreruperea tratamentului si solicitarea unui control medical.
Paracetamolul si metabolitii sai sunt excretati in special in urina si de aceea,in insuficienta renala severa,intervalul dintre prize trebuie sa fie marit la 8 ore.
Daca se administreaza si alte medicamente trebuie verificat continutul lor in paracetamol pentru a evita supradozajul.
La adulti si copii cu greutatea peste 50 kg,doza totala de paracetamol nu trebuie sa depaseasca 3 g pe zi.Pseudoefedrina este un a-simpatomimetic cu actiune vasoconstrictoare,motiv pentru care Humagrip se administreaza cu prudenta in hipertiroidie,hipertensiune arteriala,afectiuni cardiace,psihoze sau diabet zaharat.In interventiile chirurgicale programate se va intrerupe tratamentul cu cateva zile inainte,datorita riscului aparitiei puseelor hipertensive si a aritmiilor cardiace intraoperator,in cazul in care se face anestezia cu un compus volatil halogenat.Se evita asocierea cu alte simpatomimetice.
Datorita continutului in pseudoefedrina au fost descrise tulburari neurologice ca de exemplu halucinatii,convulsii,tulburari de comportament,agitatie si insomnie,mai frecvent la copii,dupa administrarea de medicamente vasoconstrictoare si in particular,in timpul episoadelor febrile sau in supradozaj.Datorita clorfeniraminei se recomanda in timpul tratamentului evitarea consumului de alcool ,de medicamente continand alcool si de sedative.Ingestia de alcool poate afecta vigilenta in cazul conducatorilor auto sau al celor care manipuleaza diferite utilaje.In tratamentul asociat cu IMAO selective(toloxona,moclobemid0,deoarece nu exista date disponibile si nu a putut fi evaluata existenta unei inetractiuni a acestora cu a-simpatomimetice vasoconstrictoare asa cum a fost documentat in cazul IMAO neselctive,pacientul trebuie informat in legatura cu efectele asocierii cu IMAO neselctive.Se va utiliza cu prudenta in insuficienta hepatica si /sau renala,datorita riscului de acumulare cu efecte toxice.Se impune administrarea cu atentie la persoanele varstnice cu tendinta crescuta la hipotensiune ortostatica,vertij,sedare,constipatie cronica(risc de ileus paralitic),hipertrofie prostatica.

Mod de administrare:
Durata maxima este de 4 zile. Se va respecta un interval intre prize de cel putin 4 ore.
Doza recomandata este de un comprimat alb de zi dimineata si o capsula albastra seara inainte de culcare. Daca este nevoie se mai pot lua comprimate albe la pranz si seara, dar nu trebuie sa se depaseasca 3 comprimate albe si o capsula albastra pe zi.

Prezentare:
12 comprimate
4 capsule

Learn More

lei19.00

  • Availability: 115 in stock
MODAFEN X 24

lei25.00

MODAFEN X 24 .

MODAFEN conţine ibuprofen, care este eficace pentru ameliorarea durerii (medicament analgezic), inflamaţiei (medicament antiinflamator) şi scăderea temperaturii în caz de febră (medicament antipiretic). Cealaltă substanţă activă, clorhidratul de pseudoefedrină, scade edemul de la nivelul mucoaselor tractului respirator superior (medicament decongestionant).

ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI MODAFEN
Nu utilizaţi Modafen
• dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la ibuprofen, acid acetilsalicilic, alte antiinflamatoare nesteroidiene, clorhidrat de pseudoefedrină sau la oricare dintre celelalte componente ale Modafen,
• dacă aţi avut crize de bronhospasm (senzaţie de constricţie toracică, respiraţie şuierătoare şi scurtată), rinită sau urticarie la acid acetilsalicilic sau la alte antiinflamatoare nesteroidiene,
• dacă aveţi sau aţi avut ulcer gastric şi duodenal, hemoragii gastro-intestinale, colită ulceroasă (două sau mai multe episoade distincte de ulceraţie sau sângerare),
• dacă aveţi sau aţi avut accident vascular cerebral,
• dacă aveţi insuficienţă cardiacă severă (capacitate de pompare scăzută),
• dacă aveţi tensiune arterială crescută sau necontrolată terapeutic,
• dacă aveţi angină pectorală (durere toracică),
• dacă aveţi o creştere a activităţii glandei tiroide,
• dacă aveţi diabet zaharat,
• dacă aveţi feocromocitom,
• dacă aveţi epilepsie,
• dacă aveţi o formă de glaucom cu unghi închis,
• dacă aveţi hiperplazie de prostată,
• dacă aveţi insuficienţă renală severă,
• dacă aveţi insuficienţă hepatică severă,
• dacă aveţi lupus eritematos diseminat,
• dacă luaţi unele antidepresive (denumite antidepresive triciclice şi inhibitori de monooaminoxidază),
• dacă aveţi vârsta sub 12 ani,
• dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi.
Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Modafen
Medicamente precum Modafen se pot asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de cord („infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral. Riscurile de orice tip sunt mai probabile la doze mari şi în cazul tratamentului de lungă durată. Nu depăşiţi doza şi durata recomandate pentru tratament.
Dacă aveţi probleme cardiace, accident vascular cerebral în antecedente sau consideraţi că aţi putea fi în situaţie de risc din cauza acestor afecţiuni (de exemplu dacă aveţi hipertensiune arterială, diabet zaharat, valori crescute ale colesterolului sau sunteţi fumător) trebuie să discutaţi despre tratament cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul.

Spuneţi medicului dumneavoastră dacă aţi avut ulcer gastric sau duodenal sau alte boli digestive (hernie hiatală, hemoragii digestive etc.), insuficienţă cardiacă, renală sau hepatică moderată, astm bronşic, boli alergice sau dacă în timp ce utilizaţi Modafen apar tulburări vizuale, vedere înceţoşată, tulburări ale vederii colorate.
În timpul tratamentului cu ibuprofen pot să apară ulcere sau hemoragii digestive. Riscul este mai mare la pacienţii vârstnici, debilitaţi, cu greutate corporală mică, care consumă băuturi alcoolice sau la pacienţii aflaţi sub tratament cu anticoagulante orale sau antiagregante plachetare precum şi sub tratament cu alte AINS sau corticosteroizi. În cazul apariţiei ulcerului sau a hemoragiilor digestive se recomandă întreruperea tratamentului.

Ce trebuie să evitaţi când luaţi acest medicament?
Unele medicamente care sunt anticoagulante (acţionează împotriva coagulării sângelui) (de exemplu acid acetilsalicilic/aspirină, warfarină, ticloplidină), unele medicamente care acţionează împotriva tensiunii arteriale crescute (inhibitori de enzimă de conversie a angiotensinei de exemplu captopril, medicamentele blocante ale beta receptorilor, antagoniştii de angiotensină II), ….şi chiar alte medicamente pot afecta sau pot fi afectate de tratamentul cu ibuprofen. Prin urmare cereţi sfatul medicului înainte de a utiliza ibuprofen împreună cu alte medicamente.

Utilizarea altor medicamente
Dacă utilizaţi Modafenul împreună cu alte medicamente, efectele lor se pot influenţa reciproc.

Ibuprofenul (similar altor AINS) nu trebuie administrat concomitent cu următoarele medicamente:
– acid acetilsalicilic sau alte antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) – creşte riscul de reacţii adverse gastro-intestinale;
– litiu (medicament utilizat în tratamentul depresiei) şi metotrexat (medicament utilizat în tratamentul cancerului sau poliartritei reumatoide) – există date clinice care arată că AINS pot creşte concentraţiile plasmatice ale acestor două medicamente;
– zidovudină (medicament utilizat la pacienţii cu HIV)- există date clinice care arată că administrarea concomitentă de ibuprofen şi zidovudină prelungeşte timpul de sângerare.
– glucocorticoizi: risc crescut de hemoragie sau perforaţie gastro-intestinală
– anticoagulante (medicamente care reduc formarea cheagurilor de sânge): AINS pot creşte efectele anticoagulantelor ca warfarina.
– medicamente care favorizează eliminarea apei din organism (diuretice de ansă şi tiazide), ciclosporină (medicament utilizat pentru supresia sistemului imunitar), trimetoprim (medicament utilizat în tratarea infecţiilor), blocanţii ai receptorilor β-adrenergici şi antihipertensive, cum sunt inhibitorii enzimei de conversie a angiotensinei şi beta-blocante – pot inhiba activitatea acestor medicamente.

Pseudoefedrina poate creşte efectele simpatomimeticelor, de exemplu decongestionante sau medicamente care scad apetitul alimentar.
Pseudoefedrina este contraindicată, în timpul sau în următoarele două săptămâni după întreruperea terapiei cu inhibitori de MAO, datorită apariţiei hipertensiunii arteriale paroxistice, uneori letală.
Guanetidina, rezerpina şi metildopa (medicamente utilizate pentru a reduce tensiunea arterială) pot scădea efectele pseudoefedrinei.
Antidepresivele triciclice pot potenţa sau antagoniza efectele pseudoefedrinei.
Pseudoefedrina poate scădea efectele guanetidinei şi creşte riscul de apariţie a aritmiilor la pacienţii care primesc glicozide digitalice, chinidină sau antidepresive triciclice.
Antiagregantele plachetare şi inhibitorii selectivi de recaptare a serotoninei (ISRS): risc crescut de hemoragie gastro-intestinală.

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi mai luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Utilizarea Modafen cu alimente şi băuturi
Trebuie evitat consumul de băuturi alcoolice pe durata tratamentului cu Modafen.

Sarcina şi alăptarea
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament în timpul sarcinii.
Nu luaţi Modafen dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Datorită reacţiilor adverse pe care le poate determina (de exemplu: tulburări de vedere, ameţeli), medicamentul poate influenţa capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Modafen
Modafen conţine lactoză monohidrat. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat ca aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.
3. CUM SĂ UTILIZAŢI MODAFEN
Adulţi şi adolescenţi: doza iniţială este de 2 comprimate filmate; ulterior, dacă este cazul, 1-2 comprimate filmate la fiecare 4-6 ore pe durata simptomatologiei–de obicei, 3-5 zile. Nu trebuie depăşită o doza zilnică de 6 comprimate filmate.
Se recomandă administrarea comprimatelor filmate cu o cantitate mică de alimente sau cu lapte; comprimatele se înghit întregi, nemestecate.
La vârstnici nu este necesară o reducere specifică a dozei, cu excepţia cazurilor în care funcţia renală sau hepatică sunt afectate. În cazul unor tulburări hepatice sau renale doza trebuie adaptată în mod individual.
Dacă simptomele se agravează sau persistă mai mult de 3 zile este necesară reevaluarea diagnosticului şi tratamentului.

Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Modafen
Dacă dumneavoastră (sau altcineva) aţi luat accidental prea multe comprimate filmate de Modafen, adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră sau mergeţi la cel mai apropiat spital. Luaţi acest prospect cu dumneavoastră şi cutia pentru ca medicul să ştie ce medicament şi câte comprimate filmate aţi luat.

Dacă uitaţi să utilizaţi Modafen
Luaţi următoarea doză când vă amintiţi; nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
4. REACŢII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, Modafen poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Medicamente precum Modafen se pot asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de cord („infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral.

Următoarele reacţii adverse au fost observate în timpul administrării de ibuprofen:
Tulburări gastro-intestinale: dureri abdominale, greaţă, vărsături, tulburări de tranzit intestinal şi dispepsie (digestie dificilă). Foarte rar, pot să apară ulcer activ şi hemoragii gastro-intestinale.
Tulburări ale sistemului imunitar
S-au raportat următoarele reacţii de hipersensibilitate cum sunt:
– reacţii alergice nespecifice şi anafilactice;
– reacţii la nivelul aparatului respirator cum sunt astm bronşic, astm bronşic agravat, bronhospasm (senzaţie de constricţie toracică, respiraţie şuierătoare şi scurtată) sau dispnee (dificultate în respiraţie);
– diferite tulburări la nivelul pielii, inclusiv erupţii pe piele de diferite tipuri, mâncărime, urticarie, purpură (hemoragie spontană la nivelul pielii), edem angioneurotic (inflamarea pielii şi ulceraţii ale pielii, umflarea feţei, laringelui, mâinilor, picioarelor şi probleme de respiraţie) şi mai puţin frecvente dermatoze buloase (inclusiv necroliză epidermică toxică şi eritem polimorf care sunt erupţii pe piele sau descuamarea pielii care frecvent debutează cu pete roşii, pruriginoase la nivelul feţei, braţelor şi picioarelor asociate cu febră crescută şi dureri articulare).
Tulburări hematologice şi limfatice: trombocitopenie (scăderea numărului de plachete din sânge), agranulocitoză (scăderea severă a celulelor albe din sânge), anemie hemolitică (determinată de distrugerea globulelor roşii).
Tulburări renale şi ale căilor urinare: oligurie (diminuarea cantităţii de urină), necroză papilară, care poate duce la insuficienţă renală.
Tulburări hepatobiliare: rar disfuncţii hepatice cu creşterea valorilor concentraţiilor serice ale transaminazelor hepatice.
Infecţii şi infestări: meningită aseptică, în special la pacienţii cu lupus eritematos diseminat.
Tulburări oculare: perturbări vizuale (vedere anormală sau modificări ale vederii).
Tulburări acustice şi vestibulare: tulburări de auz şi vertij (senzaţia că se învârtesc lucrurile cu tine).
Tulburări ale sistemului nervos: dureri de cap.
Tulburări cardiace: insuficienţă cardiacă (capacitate de pompare scăzută).
Tulburări vasculare: tensiune arterială mare.
Tulburări generale şi la nivelul locului de administrare: edeme (umflarea picioarelor sau gleznelor).

Reacţiile adverse ale pseudoefedrinei includ: dispepsie (digestie dificilă), tulburări gastro-intestinale, hemoragii, greaţă, vărsături, diaree, polidipsie (sete excesivă), reacţii alergice, hipersudoraţie, dureri de cap, ameţeli, palpitaţii, tahicardie (bătăi cardiace anormal de rapide), aritmii (ritm cardiac anormal), crize hipertensive, crize de glaucom cu unghi închis, stări de nelinişte, insomnie, probleme urinare (urinare dureroasă şi dificilă până la imposibilitatea de a urina) în special în caz de afecţiuni uretro-prostatice preexistente.
Rar, pot apărea slăbiciune musculară, tremor, anxietate (sentiment de pericol iminent şi nedeterminat, însoţit de o stare de rău şi de agitaţie), halucinaţii (vederea, simţirea sau auzirea unor lucruri care nu există de fapt), trombocitopenie (scăderea numărului de plachete din sânge).

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.
5. CUM SE PĂSTREAZĂ MODAFEN
A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.
A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 30°C, în ambalajul original.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE
Ce conţine Modafen
– Substanţele active sunt ibuprofen 200 mg şi clorhidrat de pseudoefedrină 30 mg.
– Celelalte componente sunt
• Nucleu: lactoză monohidrat, amidon de porumb, celuloză microcristalină, amidon de porumb pregelatinizat, amidonglicolat de sodiu (tip C), laurilsulfat de sodiu, povidonă K25, acid stearic, dioxid de siliciu coloidal anhidru.
• Film: hipromeloză 2910/3, talc, dioxid de titan (E 171), macrogol 6000, simeticonă emulsie SE4.

Cum arată Modafen şi conţinutul ambalajului
Comprimate filmate, lenticulare, de culoare albă sau aproape albă.
Cutie cu 2 blistere din PVC/Al a câte 12 comprimate filmate

Producator :ZENTIVA

Learn More

lei25.00

  • Availability: 39 in stock
15%OFF
PROPOLIS C RACEALA SI GRIPA KIDS , , .

Propolis C Raceala si Gripa Kids se recomanda de la apritia primelor semne de gripa sau raceala.

Compozitie:

Ingrediente: indulcitor (sorbitol), maltodextrina, 350 mg extract uscat din flori de soc standardizat in flavonoide, ulei de ricin hidrogenat si polietoxilat, 100 mg extract uscat din fructe de maces standardizat in vitamina C, 60 mg tinctura de propolis, 60 mg acid ascorbic, 50 mg extract uscat din fructe de soc standardizat in antocianozide, 50 mg extract fluid din flori de tei, 10 mg extract uscat din partea aeriana de echinacea standardizat in polifenoli, indulcitor (extract de stevie), stearat de magneziu, dioxid de siliciu,
aroma de afine, aroma de lamaie.
1 plic contine 72 mg vitamina C (90% din doza zilnica recomandata).
Valoarea energetica: 15,7 kcal/plic.

Learn More

lei71.50 lei60.78

  • Availability: 0 in stock
THERAFLU SINUS

lei29.00

THERAFLU SINUS .

Cititi cu atentie si in intregime acest prospect, deoarece el contine informatii importante pentru dumneavoastra.

Acest medicament este disponibil fara prescriptie medicala. Cu toate acestea, este necesar sa utilizati Theraflu Sinus raceala si gripa cu atentie, pentru a obtine cele mai bune rezultate.

– Pastrati acest prospect. S-ar putea sa fie necesar sa-l recititi.

– Intrebati farmacistul daca aveti nevoie de mai multe informatii sau sfaturi.

– Trebuie sa va prezentati la medic daca simptomele dumneavoastra se inrautatesc sau nu se imbunatatesc dupa 3 zile.

– Daca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca observati orice reactie adversa nementionata in acest prospect, va rugam sa-i spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului.

In acest prospect gasiti
:

1. Ce este Theraflu Sinus raceala si gripa si pentru ce se utilizeaza

2. Inainte sa utilizati Theraflu Sinus raceala si gripa

3. Cum sa utilizati Theraflu Sinus raceala si gripa

4. Reactii adverse posibile

5. Cum se pastreaza Theraflu Sinus raceala si gripa

6. Informatii suplimentare

1. CE ESTE THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA SI PENTRU CE SE UTILIZEAZA

Theraflu Sinus raceala si gripa contine o combinatie de calmant al febrei si durerii (paracetamol) cu un decongestionant (clorhidrat de fenilefrina) pentru reducerea inflamatiei mucoaselor.

Substantele active din Theraflu Sinus raceala si gripa actioneaza impreuna pentru reducerea temporara a simptomelor majore asociate racelii si gripei, inclusiv:

-durerile sinusale

-durerea de cap cauzata de sinuzita

-congestia sinusala

-congestia nazala

2. INAINTE SA UTILIZATI THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA

Nu utilizati Theraflu Sinus raceala si gripa daca:

– sunteti alergic la oricare dintre componentele sale

– ati luat, pe baza de prescriptie, un inhibitor de monoaminooxidaza (IMAO) in ultimele doua saptamani; (IMAO includ anumite medicamente folosite pentru tratarea depresiilor, a tulburarilor psihice si emotionale sau a bolii Parkinson. Daca nu sunteti sigur ca medicamentul care va este prescris contine un IMAO, intrebati medicul)

– utilizati alte medicamente care contin paracetamol

– suferiti de o boala de plamani (inclusiv astm bronsic)

– suferiti de hipertiroidism

– aveti sub 12 ani

– prezentati deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza (G-6-PD)

– sunteti insarcinata sau alaptati

– suferiti de boli de inima, boli vasculare, boli hepatice sau renale severe

– suferiti de ulcer peptic stenozant

– prezentati o ingustare piloroduodenala

– aveti hipertensiune arteriala severa

– aveti diabet zaharat

– suferiti de glaucom (tensiune intraoculara crescuta) cu unghi inchis

– suferiti de adenom de prostata

– suferiti de epilepsie

Aveti grija deosebita cand utilizati Theraflu Sinus raceala si gripa

– Daca suferiti de boli hepatice, renale sau ale tiroidei;

– Daca aveti varsta peste 70 ani si aveti tulburari cardiovasculare;

Alte aspecte de avut in vedere la utilizarea Theraflu Sinus raceala si gripa :

– Nu utilizati cantitati mai mari sau pentru perioade mai lungi decat cele recomandate.

– Theraflu Sinus raceala si gripa contine paracetamol, care poate provoca leziuni ale ficatului si afectarea rinichiului la doze mai mari decat cele recomandate, sau la utilizarea prelungita.

Utilizarea altor medicamente

Va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati sau ati luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fara prescriptie medicala.

Utilizarea Theraflu Sinus raceala si gripa cu alimente si bauturi

Consumul bauturilor alcoolice trebuie evitat in timpul tratamentului cu Theraflu Sinus raceala si gripa, deoarece paracetamolul poate cauza leziuni ale ficatului, cand este utilizat impreuna cu alcoolul.

Sarcina si alaptarea

Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua orice medicament.

Theraflu Sinus raceala si gripa nu trebuie utilizat daca sunteti gravida sau alaptati.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Nu sunt cunoscute efecte asupra capacitatii de a conduce vehicule si de a folosi utilaje.

Informatii importante privind unele componente ale Theraflu Sinus raceala si gripa

Datorita colorantului Sunset yellow FCF (E 110) pot apare reactii alergice.

Deoarece contine zahar, daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti intoleranta la unele categorii de glucide, va rugam sa-l intrebati inainte de a utiliza acest medicament.

3. CUM SA UTILIZATI THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA

Adulti si copii cu varsta peste 12 ani: se dizolva continutul unui plic in aproximativ 200 ml de apa fierbinte. Se obtine o bautura cu aroma de lamaie, care se bea fierbinte. Nu dizolvati si nu administrati mai mult de un plic, o data. Doza poate fi repetata la intervale de 4 – 6 ore, dupa necesitati, dar nu se vor administra mai mult de 2 plicuri in 24 de ore.

Nu depasiti doza recomandata si nu administrati medicamentul pentru mai mult de 5 zile consecutiv.

Incetati tratamentul si adresati-va medicului daca:

-simptomele nu se amelioreaza dupa 3 zile sau prezentati febra;

Acestea pot fi semne ale unei stari grave.

Daca utilizati mai mult decat trebuie din Theraflu Sinus raceala si gripa

In caz de supradozaj, contactati imediat medicul, farmacistul sau un centru de toxicologie, chiar daca nu prezentati nici un fel de simptome.

Daca uitati sa utilizati Theraflu Sinus raceala si gripa

Acest medicament se administreaza la intervale de 4 – 6 ore, atat timp cat persista simptomele, dar nu se vor administra mai mult de 2 plicuri in 24 de ore si nu mai mult de 5 zile consecutiv. Daca uitati sa luati o doza, luati-o cat mai repede dupa ce va amintiti, apoi continuati tratamentul dupa 4 ore, daca este necesar.

Pentru informatii suplimentare privind modul de administrare si pentru stabilirea duratei tratamentului se recomanda ca pacientul sa se adreseze medicului.

4. REACTII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, Theraflu Sinus raceala si gripa poate determina reactii adverse, desi nu apar la toate persoanele.

Cele mai frecvente reactii adverse sunt reactii alergice cutanate usoare, somnolenta, greata, ameteala, uscaciunea gurii sau a gatului, oboseala, durerea de cap, insomnia, iritabilitatea si nervozitatea, tahicardia (accelerarea batailor inimii) si palpitatiile.

De asemenea, se pot manifesta tulburari gastrointestinale, care includ constipatia, diareea sau balonarea, precum si, ocazional, starea de agitatie si tulburari de somn.

Daca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca observati orice reactie adversa nementionata in acest prospect, va rugam sa comunicati medicului dumneavoastra sau farmacistului.

5. CUM SE PASTREAZA THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA

A se pastra la temperaturisub 25ºC, in ambalajul original.

A nu se lasa la indemana si vederea copiilor.

Nu utilizati Theraflu Sinus raceala si gripa dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj dupa EXP:. Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum sa eliminati medicamentele care nu va mai sunt necesare. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. INFORMATII SUPLIMENTARE

Ce contine Theraflu Sinus raceala si gripa

-Substantele active sunt paracetamol 650 mg si clorhidrat de fenilefrina 10 mg.

-Celelalte componente sunt: zahar, acesulfam de potasiu, galben de chinolina (E 104), Sunset yellow FCF (E 110), maltodextrina M 100, dioxid de siliciu coloidal hidratat, aroma de lamaie sortul ,, Natural Lemon WONF Durarome 860.098/TD 10.91”, aroma de lamaie sortul ,,Natural Lemon Durarome 860.202/TD 09.91”acid citric anhidru, citrat de sodiu, fosfat de calciu.

Cum arata Theraflu Sinus raceala si gripa si continutul ambalajului

Theraflu Sinus raceala si gripa se prezinta sub forma de granule de culoare alb-galbena, care curg usor si sunt lipsite de aglomerari

Learn More

lei29.00

  • Availability: 16 in stock